Incident Eurocopter EC 120B Colibri SP-GTA,
ASN logo
ASN Wikibase Occurrence # 20959

Date:Wednesday 11 June 2008
Time:17:18
Type:Silhouette image of generic EC20 model; specific model in this crash may look slightly different    
Eurocopter EC 120B Colibri
Owner/operator:Atal S.A.
Registration: SP-GTA
MSN: 1241
Year of manufacture:2001
Fatalities:Fatalities: 0 / Occupants: 3
Aircraft damage: Substantial
Location:Słoneczna st, Dzięgielów near Cieszyn -   Poland
Phase: En route
Nature:Private
Departure airport:EPKM
Destination airport:Bielsko Biała
Confidence Rating: Information verified through data from accident investigation authorities
Narrative:
W dniu 11 czerwca 2008 roku pilot posiadajacy licencje pilota smigłowcowego
turystycznego-PPL/H/ miał wykonac przelot na ladowisko Czyzyny smigłowcem EC-120B
Colibri, bedacego własnoscia firmy ATAL S.A. Prezes wyzej wymienionej firmy zmienił
decyzje i polecieli z Bielska Białej do Katowic z ladowaniem na lotnisku Muchowiec gdzie
zabrano pasazera. Około godziny 16.50 pilot wystartował do lotu powrotnego. Bedac juz
z widzialnoscia lotniska Bielsko pasazerowie podjeli decyzje o wykonaniu lotu widokowego w
rejon Cieszyna. Bedac na trawersie Skoczowa pasazerowie zmienili decyzje na wykonanie
lotu nad Dziegielów, gdzie mieszkali znajomi obu pasazerów. Pilot wykonał krag nad
miejscowoscia na wysokosci około 100m, a pasazerowie pokazywali, który to jest dom. Pilot
zaciesnił krag z jednoczesnym wytracaniem predkosci wykonujac zakret w lewo na strone
miejsca siedzenia prezesa. Wg oceny pilota predkosc postepowa smigłowca na
predkosciomierzu była powyzej u201E0u201D jak równiez wzgledem ziemi smigłowiec przemieszczał
sie z zachowaniem pewnej predkosci. W trakcie kontynuowania zakretu pilot odczuł
uderzenie powietrza-podmuchu wiatru, a smigłowiec gwałtownie zaczał obracac sie w lewo.
Pilot przeciwdziałał samoobrotowi wciskajac prawy pedał sterownicy, lecz smigłowiec nie
reagował obracajac sie coraz szybciej w lewo. Gdy smigłowiec zaczał obracac sie coraz
szybciej nie reagujac na prawa noge pilot wypchnał drazek sterowniczy do przodu
z jednoczesnym zrzuceniem dzwigni skoku do dołu. Smigłowiec odzyskał sterownosc, lecz
był juz kilka metrów nad ziemia. Pilot oceniajac sytuacje skierował smigłowiec pomiedzy
budynki i zaciagnał dzwignie skoku ogólnego chcac dodac mocy i przeleciec nad drzewami
owocowymi sadu bedacego kilka metrów przed kabina smigłowca. Wirnik nosny smigłowca
musnał krawedz dachu budynku mieszkalnego z lewej strony, a z prawej zahaczył o kilku
metrowa akacje, niszczac wszystkie łopaty na 2/3 ich długosci. Pilot czujac niszczenie łopat
wirnika nosnego zaciagnał dzwignie mocy maksymalnie do góry, a smigłowiec spadł z
wysokosci około 2-3 metrów na płozy z tendencja do przemieszczania sie w lewo, zabierajac
lewa płoze pod kadłub i rozciagajac prawa, niszczac płot miedzy posesjami. Pilot skrecił
korekcje do konca wyłaczajac silnik, a nastepnie wyłaczył wszystkie przyciski, poczawszy od
generatora a na akumulatorze konczac. Nastepnie po wypieciu z pasów wyszedł z kabiny
i udał sie do bagaznika odłaczyc akumulator. W tym czasie jeden z pasazerów opuscił
smigłowiec i wspólnie z pilotem wyciagneli prezesa skarzacego sie na bóle kregosłupa
i połozyli go na ziemi. Pasazer zadzwonił po pogotowie, które przybyło na miejsce zdarzenia
wraz z policja i jednostkami ratowniczo-gasniczymi. W czasie spadniecia smigłowca nie
nastapiły zadne wycieki z instalacji. Pierwszej pomocy poszkodowanemu udzielił lekarz
mieszkajacy na posesji, na która spadł smigłowiec. Crash landed.

Sources:

http://www.slaska.policja.gov.pl/wiadomosci/art2394,awaryjne-ladowanie.html